miercuri, 17 aprilie 2013

Scoala Waldorf Brasov

Sambata dupa-amiaza la liceul Aprily Lajos din Brasov a avut loc o intalnire a parintilor interesati de sistemul de educatie Waldorf. Interesant a fost faptul ca locatia este aceeasi in care am desfasurat si festivalul din decembrie. Se pare ca se intampla ceva acolo. Numarul de persoane interesate de acest subiect a fost destul de mare, practic sala fiind plina, la fel ca si in cazul festivalului. Prin aceasta initiativa se doreste punerea bazelor unei gradinite si scoli in sistem Waldorf in Brasov. O astfel de scoala a functionat din 1991 pana prin 1998 la noi in oras, fiind apoi desfiintata de unele persoane binevoitoare din invatamantul de stat. O sa incerc sa fac un sumar pe scurt al intalnirii respective.
 
Inca nu s-a hotarat daca va fi scoala privata sau de stat si evident ca nici costurile nu sunt clare. Avantajul la cea privata este o mai mare independenta de stat, dar costurile risca sa ajunga undeva la 1000-1500 RON de copil, ceea ce inseamna ca trei sferturi din parinti nu-si vor permite asta. La varianta de stat costurile pot fi undeva la 100-150 RON, dar se pierde independenta. Discutam cu Ioana si am evidentiat in cadrul intalnirii o a treia varianta de mijloc: statul sa asigure salariile si locatia, iar parintii sa suplimenteze cu 300-500 RON materiale, excursii si alte lucruri ce nu le acopera statul.

S-a facut in prima parte o scurta prezentare a sistemului Waldorf iar apoi a inceput sesiunea de intrebari si raspunsuri. Au raspuns la intrebari o parte din doamnele profesoare care au predat pe vremuri la Waldorf Brasov, care mai predau la Cluj, ca si alte persoane ce cunosteau bine sistemul. Din pacate ele au evidentiat sablonul "clasic" de infiintare: lupta cu statul, aprobari, acte si trei sferturi din energie pierduta cu partea birocratica. Am incercat in acel moment sa sugerez o a patra varianta: iesirea din sistem, inscrierea intr-o scoala umbrela si practicarea unei educatii total eliberata de stat, fie ca este Waldorf, Kapriole, Montessori sau o combinatie intre ele.

Am amintit si de comunitatea noastra, in care am incetat sa mai incercam sa luptam cu statul din interior si preferam sa construim ceva in afara sistemului. Am incercat sa prezint o posibila retea orizontala de comunitati, paralela cu statul actual, gandit pe structura piramidala, care se va destrama in timp. Lumea era destul de sceptica, majoritatea erau strict interesati de Waldorf. Iar Waldorf din pacate nu cred ca va incepe la Brasov in 1-2 ani, ca sa-i putem duce acolo pe cei mici in perioada de tranzitie spre scoala comunitatii noastre. La Armonia Brassovia cel mai probabil scoala va fi infiintata peste 3-5 ani pe masura ce tot mai multi ne vom muta in comunitate.

Eram astfel direct interesat de scoala Waldorf din Brasov ca o varianta intermediara pentru juniorii mei. Am apreciat asadar efortul pe care il depun Angi, Cristina, Mircea si le-am multumit pentru initiativa celor care au organizat evenimentul. Sunt sigur ca multi din cei de acolo se vor trezi inclusiv pe parte de hrana, economie, sanatate, spiritualitate sau relatia cu natura. Trebuie totusi sa inceapa de undeva, iar initiativa Waldorf este un proiect excelent in acest sens. Mai ales ca de acum se vor organiza lunar atat intalniri destinate punerii pe picioare a scolii pentru copii, cat si dezvoltarii adultilor prin programul Scoala pentru parinti.

Am fost aseara si la prezentarea tinuta de Sebastian Stanculescu. A fost de fapt primul curs tinut ca Scoala pentru parinti. De organizare s-au ocupat tot cei de la Waldorf Brasov, iar adineaori am primit si invitatia pe grupul lor de yahoo. Chiar daca scoala Waldorf din Brasov nu va fi facuta asa repede precum speram initial, cursul tinut de Sebastian a fost foarte instructiv. O sa incercam sa participam si la urmatoarele intalniri, sunt sigur ca ne va ajuta aceasta experienta la construirea viitoarei scoli din cadrul comunitatii. Pentru cei care abia acum aud de sistemul Waldorf, nu strica sa urmareasca materialul introductiv de mai jos.

4 comentarii:

 1. Rugaminte : a aparut ceva nou legat de Waldorf/Brasov?
  Sunt un parinte care e gata sa se mute din Brasov, pt ca nu avem o gradinita potrivita pt copiloi :)
  Multam tare pt feedback.
  Pace

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. N-am mai ajuns la ultimele intalniri din pacate. Vezi pe grupul Waldorf sau aici: www.angilight.ro

   Ștergere
 2. mihai, eu am avut fetita la gradinita maya montessori in brasov. nu sunt toate cum scrie la carte dar noi am fost multumiti. este o gradinita mica, privata, pe strada lunga. mentionez ca ne-a fost foarte greu de gasit o gradinita pentru cea mica.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Era bine daca dadeai si niste costuri. Ca gradinite bune se gasesc, inclusiv waldorf sau alte sisteme bazate pe creativitate. Dar la 800-1000 RON lunar pe copil, mai ales daca ai doi copii, mai bine le iei bona sau faci homeschooling... :)

   In alta ordine de idei, maine seara se face o noua intalnire pe tema infiintarii unor clase de gradinite si de pregatitoare. Cei interesati pot lua legatura cu Angi sau Mircea pentru participare.

   Ștergere